Ticaret Borsasında Hayvan Bakım Besleme Konferansı

Ticaret Borsasında Hayvan Bakım Besleme Konferansı

Kırklareli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Tarım danışmanlığı kapsamında Ticaret Borsası Toplantı Salonunda hayvan bakım ve beslemesi ile ilgili eğitim semineri düzenlendi.

Kırklareli İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Dermenci üyelere katılımlarından dolayı teşekkür ederek, toplantının içeriği ile ilgili bilgiler verdi. Hayvan bakımında beslemenin çok önemli olduğunu söyleyen Dermenci, daha karlı ve sürdürülebilir bir hayvancılık için yetiştiricilerin kendi ürünlerini kendilerinin üreterek, hayvanlarına vermeleri gerektiğini söyledi. Aksi takdirde işletmelerin kendini idame ettiremeyecek duruma geleceklerini de belirtti.  

Daha sonra seminerde hayvanların nasıl beslendiği, konunun uzmanı tarafından üyelere anlatıldı. Uzman, “ Hayvanlarımızı nasıl besliyoruz? Bilindiği üzere bu çok önemli bir konu. Süt sığırcılığı işletmelerinde beslemeye ilişkin eksiklikler açısından değerlendirdiğimizde en önemli açığı kaliteli kaba yem oluşturmaktadır. İşletmelerdeki kaba yemdeki bu yetersizlikle kesif yeme yüklenilmekte ve bu şekilde edilen kazanç ta azalmaktadır. Süt sığırcılığı işletmelerinde süt üretim maliyetinin %70 ini yem giderleri oluşturmaktadır. Bu nedenle karlı bir süt işletmeciliği için ucuz ve kaliteli kaba yem temini önemlidir. Yetiştiricilerin ineklerin sindirim sistemlerini bilmeleri ve buna göre yemleme yapmaları gerekmektedir. Laktasyonun değişik devrelerinde, gebelikte ve kuru dönemde hayvanların nasıl beslenmeleri gerektiği, günlük besin madde ihtiyaçları ve rasyonda kullanılacak yem maddeleri de yetiştiriciler tarafından bilinmelidir. Eğer hayvan ihtiyaçlarını en doğru şekilde karşılarsak sağlıklı ve verimli sürüler elde ederiz ve verimde de sürekliliği sağlarız” dedi.

Uzman, konu ile ilgili hazırladığı sunu ile üyeleri ayrıntılı bir biçimde bilgilendirdikten sonra üyelerin sorularını yanıtladı. 

27 Ocak 2016 12:19 3018 kez okundu

BİRLİK BAŞKANI Ali DERMENCİ

Ali DERMENCİ
Üye Hesap Ekstreleri
Tarımsal Yayım ve Danışmanlık Hizmetleri
DÜŞÜK KÜPE TAKİP
KÜPE SORGU
Basında Birliğimiz
YEM KARMA-YEM EZME
Soru Cevap