Çiğ süt fiyatı 30 kuruş zamla 2,30 TL oldu

Bu Fiyat 2020 Aralık Ayına kadar Geçerli

04 Ekim 2019 11:53 | 111 kez okundu

Facebook'ta Paylaş

Çiğ süt fiyatı 30 kuruş zamla 2,30 TL oldu

2 Ekim Çarşamba Günü Başkanımız Ali Dermenci’nin de katıldığı, Ankara’da gerçekleştiren Ulusal Süt Konseyi Toplantısında (USK) Soğutulmuş Çiğ süt referans fiyatı 15 Kasımdan itibaren 2 lira 30 kuruş oldu.

Başkan Ali Dermenci ”2 Ekim Çarşamba Günü Ulusal Süt Konseyi’nin Ankara’da gerçekleştirdiği toplantı kapsamında yağ oranı % 3.6 ve protein değeri % 3.2 olan Soğutulmuş Çiğ süt referans fiyatı litre başına 2,30 TL oldu.

30 kuruşluk zam az değil

30 kuruşluk bir artış aslında bugün iyi bir artış.  Fakat Aralık 2020 yılına kadar idare edecek bir fiyat değil. 5-6 ayı geçmeden artan girdi fiyatları, enflasyon oranı ve süt üretimindeki düşüşler neticesinde yine çok yetersiz kalacaktır. Bunu görmek çok zor değil. Ayrıca süt fiyatı sabit kalacak bir fiyat da değil. Üreticinin yararına olacak tek şey süt –yem paritesinin orantılı bir şekilde ayarlanmasıdır. Aksi taktirde üreticilerin bu duruma dayanacak güçleri kalmayacaktır.

Yem fiyatlarına da müdahale edilmeli

Her zaman söylediğim gibi çiğ süt referans fiyatı bugün için 2,30 TL gibi görünse de maalesef ki yem sanayicisinin yapacağı zamlarla kısa sürede tekrar maliyetin altında kalacaktır. Bunun için süt fiyatında nasıl referans fiyat belirleniyorsa, yem fiyatında da aynı şekilde referans fiyat belirlenme yoluna gidilmelidir.

Süt Desteği Çok Önemli

Şuan Bakanlığımızın süte vereceği destek çok önemli. Eğer 25 kuruşluk destek devam ederse, üreticilerimiz biraz rahatlar. Fakat süt desteği düşerse ya da kaldırılırsa süt üretimi daha da düşecek ve sürdürülebilir bir hayvancılık kalmayacaktır.

Süt üreticilerimize hayırlı olsun

Çiğ Süt desteğinin de en kısa zamanda belirlenip üreticilere duyurulması gerekmektedir. Ayrıca 2.30 TL lik Çiğ süt referans fiyatının tüm üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Çok Okunanlar